STRAVOVACÍ PLÁN PRO MIMINKA OD 4. DO 6. MĚSÍCE

ZAVÁDĚNÍ PRVNÍCH PŘÍKRMŮ JE ZKRÁTKA VELKÉ DOBRODRUŽSTVÍ!

Znamení, která nasvědčují tomu, že je vaše děťátko připraveno na první příkrm, mohou být následující. Děťátko zvědavě reaguje na okolí, umí samo udžet hlavičku a jeví zájem o nové potraviny a lžičku.

Období přikrmování začíná nejdříve od ukončeného 4. měsíce a nejpozději do ukončeného 6. měsíce. 

Jakmile se začne miminko zajímat o příkrmy, jeho sací reflex obvykle ustoupí. Může se tedy začít učit jíst různá pyré a kašičky ze lžičky a začíná se učit polykat. Příkrmy jsou důležitou součástí vývoje, protože po 6. měsíci už mléko nepokrývá energetické a výživové požadavky miminka (například stoupá potřeba železa).

Zaveďte první příkrmy podle individuálního vývoje a výživových potřeb vašeho děťátka. Pokud si však nejste jisti, zda je vaše děťátko na příkrmy připraveno, pak se poraďte s vaším pediatrem.

BEZPEČNÝ START

Nenechte se odradit, pokud vaše dítě odmítá první příkrmy. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem. Některé děti jsou připraveny na přikrmování dříve a jiné děti potřebují o několik týdnů navíc.

Doporučení kdy začít s přikrmování proto kolísá mezi 4. až 6. měsícem, podle aktuálního vývoje vašeho děťátka. Děti vždy potřebují čas, aby se vypořádaly s novou zkušeností a zvykly si na ni. Nejprve se musí naučit, jak jídlo polykat. Znovu a znovu to zkoušejte a nabízejte vašemu děťátku příkrm na lžičce. Trpělivým procvičováním se to velice brzy zlepší!

Zkuste dát vašemu děťátku prázdnou lžičku do ručičky. Děti milují zkoumání nových předmětů a nejspíše se hned pokusí dát lžičku do pusinky. Vždy ale při takových dobrodružných hrách vaše děťátko pečlivě hlídejte.

JAK USPĚT S PRVNÍMI PŘÍKRMY

Začněte s jednodruhovým zeleninovým příkrmem, který nabídněte děťátku k obědu. Nejprve stačí jen pár lžiček, aby si děťátko přivyklo na novu chuť a konzistenci. Takto můžete okamžitě zjistit, které přísady děťátko bez potíží snáší. Po pár lžičkách příkrmu děťátko dokojte nebo mu nabídněte kojenecké mléko, aby se zasytilo.

Pomalu začněte zvyšovat množství příkrmu, kterým děťátko krmíte. Zařaďte dvousložkové zeleninové příkrmy. Například k mrkvičce přidejte brambory. Jakmile vaše děťátko přivykne zeleninovým příkrmům, můžete vyzkoušet příkrmy v podobě menu. Pokud vaše děťátko sní celý příkrm, pak není potřeba ho dokojit či dokrmit kojeneckým mlékem. Celý jeden příkrm totiž plnohodnotně nahradí dávku kojení či kojeneckého mléka.

Jako třetí příkrm v pořadí se v odpoledních hodinách doporučuje podat kaši z ovoce a cereálií. Začněte podávat odpolední svačinku po malých porcích a poté opět dokojit nebo dokrmit kojeneckým mlékem. Postupně podávané množství zvyšujte.

Jakmile si vaše dítě zvykne na oběd v podobě příkrmu, pak můžete začít nahrazovat druhou dávku mléka – ideálně tu večerní. Opět začněte krmit malými porcemi. Poté opět dokojte nebo dokrmte kojeneckým mlékem. Postupně zvyšujte množství večerní porce. Kombinace mléka a cereálií je ideální jídlo před spinkáním, protože dokáže vaše děťátko zasytit na delší dobu. 

Jakmile děťátko začne přijímat zvyšující se množství příkrmů, pak se také zvyšuje potřeba dalších nápojů (nepočítaje mateřské nebo kojenecké mléko). Nabízejte dítěti pravidelně nápoje, aby si přivyklo, že pití je součástí jídla. Nejvhodnějším nápojem je voda nebo neslazený čaj.

Náš tip: Bebivita instantní čaje jsou ideální volbou pro osvěžení vašeho děťátka.