JÓD

CO JE JÓD?

Jód je stopový prvek. Stopové prvky jsou pojmenovány takto, protože i malé (stopové) množství - je pro tělo dostatečné. Tělo nemůže produkovat jód sám a může ukládat jen velmi malé množství. Je proto důležité, abyste pravidelně konzumovali potraviny obsahující tento stopový prvek.

CO DĚLÁ JÓD?

Naše tělo potřebuje jód k produkci hormonů štítné žlázy, které regulují četné metabolické procesy v těle, a proto mají zásadní význam pro náš fyzický a duševní vývoj. Musíte si dát pozor, aby tělo nedostalo příliš mnoho ani příliš málo jódu, protože jak nedostatek jódu, tak předávkování mohou být zdraví škodlivé.

KTERÉ POTRAVINY OBSAHUJÍ JÓD?

Jód se vyskytuje hlavně v našich oceánech. To je důvod, proč jsou mořské plody obzvláště bohaté na jód. Na druhé straně půda obsahuje jen malé množství jódu.

Kojenci a malé děti potřebují 70 µg jódu denně. Doporučený denní příjem pro dospívající a dospělé je cca. 200 ug jódu. pro dostatečný příjem jód by se mořské ryby měly konzumovat jednou nebo dvakrát týdně. Mléčné výrobky a vejce jsou také dobrým zdrojem jódu. Doporučuje se také použití jodizované soli. Těhotné a kojící ženy by měly věnovat zvláštní pozornost vyvážené stravě a dostatečnému přísunu jódu.

OBJEVTE DALŠÍ STAVEBNÍ PRVKY:

STRAVOVACÍ PLÁN VAŠEHO DÍTĚTE

Jaké produkty a kdy mám podávat a co konkretně moje dítě potřebuje? Náš výživový plán Bebivita vám ukáže přesně to, co potřebujete.