VITAMÍN D
CO JE VITAMÍN D?
Vitamín D je speciální vitamín. Je to proto, že naše tělo může vytvářet vitamín D samo z prekurzorů, které jsou přítomny v našem těle, kdykoli je naše kůže vystavena slunci (UV-B záření).
CO DĚLÁ VITAMÍN D?
Vitamín D je důležitým pomocníkem vápníku, a je proto velmi důležitý pro naše kosti a zuby. Podporuje vstřebávání vápníku ve střevě a pomáhá zásobovat kosti vápníkem. Vitamín D ovlivňuje svalovou sílu, reguluje metabolismus vápníku a fosfátů a podílí se také na dalších metabolických procesech v těle. Doporučený denní příjem vitamínu D je 20 µg, kdykoli tělo nemůže produkovat samo (např. v zimě). V případě nedostatku vitamínu D během kojeneckého nebo dětského věku jsou kosti nedostatečně mineralizovány, a proto zůstanou měkké a mohou se zdeformovat (křivice).
KTERÉ POTRAVINY OBSAHUJÍ VITAMÍN D?
Vlastní produkce vitamínu D vyvolaná sluncem se liší od člověka k člověku a také závisí na faktorech, jako je zeměpisná šířka a roční období. V Německu stačí přibližně v polovině roku vystavit čtvrtinu povrchu pokožky (obličej, ruce a části paží a nohou) slunci po dobu 5 až 25 minut denně mezi 12:00 a 15:00 v závislosti na typu kůže a ročním období. Naše tělo dokáže uložit poměrně hodně vitamínu D (v tukových a svalových tkáních, játrech), který je pak během zimy postupně využíván.
Pouze málo potravin obsahuje dostatečné množství vitamínu D a většina z nich je živočišného původu. Dobrý zdrojem jsou tučné ryby (např. losos, sleď, makrela) a v menší míře játra, vaječný žloutek a některé jedlé houby.