JAK ZAŘÍDIT DĚTSKÝ POKOJ?
Devět měsíců uteče jako voda a najednou přijde okamžik, kdy si odvážíte vaše miminko domů z porodnice. Mnoho rodičů řeší dětský pokojíček ještě v době těhotenství. Pro rodiče to obvykle bývá krásný okamžik, kdy chystají vše potřebné pro jejich největší poklad. Někteří rodiče chtějí mít vše nachystané ještě před narozením miminka. Jiní zařizují vše potřebné těsně před porodem a jiní až v okamžiku přestěhování miminka z ložnice do dětského pokojíčku. Jak tedy zařídit dětský pokoj?
TIPY NA VYBAVENÍ POKOJÍČKU
Nechte pokojíček dostatečně dlouho vyvětrat poté, co jste ho vymalovali nebo vybavili novým nábytkem. Pokud malujete, zvolte nezávadné barvy vhodné do dětských pokojů.
ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ DĚTSKÉHO POKOJÍČKU
Jak zařídit dětský pokoj pro první dny po návratu z porodnice? Pro první týdny a měsíce budete potřebovat přebalovací stůl s přebalovací podložkou a postýlku.
Lze pořídit i přebalovací komodu, která je velice praktická, protože do ní můžete uložit i dětské oblečení a zároveň vám poslouží k pohodlnému přebalování miminka. První rok se doporučuje umístit dětskou postýlku do ložnice rodičů. V postýlce by neměla být žádná plyšová zvířátka a je vhodné miminko zvyknout na spaní ve spacím pytli.
DALŠÍ UŽITEČNÍ POMOCNÍCI, KTEŘÍ BY SE VÁM MOHLI HODIT:
- Radiátor (ale neměl by být příliš blízko postýlky)
- Polička na uskladnění věcí (poblíž přebalovacího pultu)
- Koš na znečištěné plínky
- Závěsy, roleta nebo žaluzie na zatemnění místnosti
STĚNY
Vyberte neutrální barvu tak, abyste se v dětském pokojíčku cítili pohodlně vy i vaše miminko.
Nábytek, barva stěn a hračky by neměly působit přecpaně. Dětský pokojíček by měl být místem, kde vaše děťátko odpočívá. Měl by vyzařovat klid a pohodu.
KTERÁ POSTÝLKA JE VHODNÁ PRO MIMINKO?
KOLÉBKA
Kolébky bývají často velice úzké a díky těsnému prostoru se narozená miminka v kolébkách obvykle cítí dobře. Připomíná jim to těsný prostor v maminčině bříšku. Jemné pohupování kolébkou miminko často uklidní. Nevýhodou je, že miminko z kolébky velice rychle vyroste.
NOVOROZENECKÉ POSTÝLKY
Velkou výhodou novorozenecké postýlky je, že můžete mít vaše miminko vždy u sebe.
Nezáleží na tom, zda zrovna vaříte nebo se koupete. Vaše miminko se tak cítí bezpečně, protože je stále ve vaší blízkosti. Novorozenecké postýlky mají kolečka, a tak s nimi jde velice snadno manipulovat. Pro svou praktičnost jsou často používány v porodnicích. Nicméně nevýhodou je, že děti rychle postýlce odrostou. Jakmile se začne miminko pohybovat, pak je načase přestat novorozeneckou postýlku používat.
PŘISTÝLKA
Velkou výhodou přistýlky je, že miminko spinká přímo vedle vás. Máte ho tedy stále pod kontrolou a můžete rychle reagovat na jeho potřeby, například ho rychle dokojit. Nevýhodou je, že miminka přistýlce rychle odrostou.
DĚTSKÁ POSTÝLKA
Velkou výhodou dětské postýlky je dlouhá doba její použitelnosti. Ujistěte se, že jednotlivé laťky postýlky jsou od sebe vzdáleny 4,5 až 6,5 cm. Jakmile vaše dítě povyroste, pak se obvykle některé laťky postýlky dají odstranit a dítě si může pohodlně slézt nebo vylézt do postýlky samo. Mnoho postýlek také umožňuje přestavbu na dětskou postel. Také věnujte pozornost výběru matrace. Ta by měla být dobře větratelná a vzdušná a neměla by být příliš tvrdá. Naopak by neměla být ani příliš měkká. Vaše dítě by ji mělo prolehnout maximálně o 2 – 3 cm.
TIPY NA ZABEZPEČENÍ DĚTSKÉHO POKOJÍČKU PRO PLAZÍCÍ SE ČI LEZOUCÍ DĚTI:
- Dveřní zarážky
- Šuplíkové pojistky
- Nikde by se neměli nacházet malé věci, které by mohlo dítě vdechnout nebo spolknout
- Záslepky elektrických zásuvek
- Zabezpečení oken
- Nábytek by měl být přimontován ke stěnám, aby ho na sebe dítě nestrhlo
Pokud se budete držet našich rad, pak zajisté vytvoříte pro vaše miminko krásný a bezpečný pokojíček.
Přejeme vám mnoho příjemných chvil při zařizování pokojíčku pro vaše miminko.